Text Size

Zabiegi

Laseroterapia MLS

To nowa forma terapii laserem wysokiej częstotliwości (Multiwave Locked System) Dzięki połączeniu emisji ciągłej i impulsowej moc takiego lasera jest kilkadziesiąt razy wyższa w porównaniu ze standardową ,,zimną'' laseroterapią, co pozwala na głębokie (nawet do 10 cm) przenikanie światła laserowego do tkanek.

Wskazania:

zmiany zwyrodnieniowe stawów kończyn i stawów kręgosłupa, przewlekłe, podostre i ostre stany zapalne tkanek miękkich,  nerwobóle, mięśniobóle, stany po urazach narządu ruchu ( zwichnięcia, skręcenia, krwiaki, złamania), ostrogi  piętowe, porażenia nerwu twarzowego. 

Krioterapia miejscowa

Polega na wykorzystaniu oddziaływania niskich temperatur uzyskiwanych głównie przy użyciu nawiewu schłodzonych gazów bezpośrednio na wybraną okolicę ciała pacjenta w celu osiągnięcia lokalnego efektu przeciwbólowego i zwiotczającego, ułatwiających prowadzenie rehabilitacji mięśni i stawów zajętych procesem zapalnym.

Wskazania:

reumatoidalne zapalenie stawów,  zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zmiany zapalne o podłożu metabolicznym np. dna moczanowa, zespołu bolesnego barku, zapalenia okołostawowe ścięgien, torebek stawowych

Magnetoterapia

Magnetoterapia to zabieg wykorzystujący zmienne pole magnetyczne które stymuluje organizmy żywe, pozwalając uruchomić mechanizmy przywracające im naturalną równowagę, łagodzić liczne dolegliwości lub powodować ich ustąpienie. 

Wskazania:

zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i układu kostno - stawowego kończyn górnych i dolnych, reumatoidalne zapalenia stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, urazy tkanek miękkich, stany po pęknięciach i złamaniach kości, choroba Sudecka, oparzenia, bliznowce, zapalenia nerwów obwodowych.

Kinesiology Taping (dynamiczne plastrowanie)

Jest nowoczesną metodą  pozwalająca  osiągnąć doskonałe efekty terapeutyczne poprzez działanie sensoryczne elastycznego plastra.

Wskazania:

schorzenia ortopedyczne, rehabilitacja kręgosłupa (w tym bóle, rwa kulszowa,  bóle podczas ciąży) dyskopatie, niedowłady kończyn, skręcenia i zwichnięcia stawów obwodowych, urazy żeber, uszkodzenia aparatu więzadłowego, bóle i naciągnięcia mięśni,  fizjoterapia sportowa, entezopatie np.: łokieć tenisisty, łokieć golfisty, ostroga piętowa, kolano skoczka, bolesny bark

Elektroterapia

Jest to dział fizykoterapii, w którym wykorzystuje się w celach leczniczych i diagnostycznych energię elektryczną. Zabiegi wykonuje sie przy użyciu prądu stałego i zmiennego o róznej częstotliwości. Stosowane prądy to: prądy Traberta, interferencyjne, tens, jonoforeza, diadynamiczne, elektrostymulacja mięśni szkieletowych.

Wskazania:

uśmierzenie bólów mięśniowych, pourazowych, nerwobóli zaburzenia zrostu kostnego, stymulacja mięśni szkieletowych, zespoły bólowe w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa, dyskopatie choroby zwyrodnieniowe stawów, bóle stawów w przebiegu RZS i ZZSK, zapalenia okołostawowe.

Hydroterapia

Wodolecznictwo usprawnia funkcjonowanie wszystkich układów narządów, jak również organizmu jako całości (ciało i psychikę). Znakomicie nadaje się do wzmacniania, utrwalania zdrowia a tym samym do rehabilitacji w wielu chorobach i stanach pochorobowych.

Kąpiel perełkowa – zabieg ten przeprowadza się w wannach ze specjalnym rusztem na dnie, przez który wtłaczane jest powietrze o ciśnieniu 2-4 at. Działanie jego powoduje odprężenie, zmniejsza ryzyko zaburzeń krążeniowych. Zalecany jest przy nerwicach oraz ogólnym osłabieniu.

Kąpiel wirowa kończyn – stanowią formę masażu podwodnego kończyn górnych lub dolnych

Wskazania:

choroby reumatyczne, stany po odmrożeniach, stany po zakrzepach żylnych.

Manualny drenaż limfatyczny i kompresjoterapia

Forma masażu stosowana w zachowawczej terapii obrzęku mająca na celu odprowadzanie zalegającej limfy z naczyniach limfatycznych. Bardzo często dla poprawienia efektu usprawniania łączy się go ze specjalną techniką bandażowania która powoduje  redukcję powstałego obrzęku limfatycznego.

Masaż leczniczy

Masaż leczniczy to najstarsza forma masażu. Wykonuje się go, zależnie od wskazań, różnymi ruchami, czy raczej chwytami, jednej lub obu rąk. Masaż, podobnie  jak inne zabiegi fizjoterapeutyczne, działa poprzez mechanizmy nerwowe i humoralne na cały organizm. Znajduje on zastosowanie w profilaktyce, leczeniu i rehabilitacji chorób z zakresu ortopedii, neurologii, ginekologii, pediatrii i chorób wewnętrznych.

Kinezyterapia

To leczenie ruchem, gimnastyka lecznicza. Fundamentem dziedziny fizjoterapii są ćwiczenia ruchowe. Ruch staje się środkiem leczniczym, mającym wpływ na cały organizm. Zadaniem kinezyterapii jest maksymalne usunięcie niesprawności fizycznej i przygotowanie do dalszej rehabilitacji np. społecznej.

Wibracyjny masaż elektrostatyczny

Jest to zabieg w którym wykorzystuje się efekt wibracji tkanek pod wpływem drgań tworzonych przez impuls elektrostatyczny. Jest to bezpieczna i delikatna metoda terapii, działająca bezpośrednio w miejscu schorzenia. Efektem jej działania jest redukcja obrzęków, relaksacja mięśni, stymulowanie gojenia ran przewlekłych, wspomaganie układu immunologicznego. W trakcie zabiegu tkanki są równomiernie ugniatane ze zróżnicowaną siłą mechaniczną.

Terapia manualna wg koncepcji BRIANA MULLIGANA

To specjalistyczna metoda diagnostyczno – terapeutyczna mobilizacji stawowej połączonej z ruchem.
Koncepcja Mulligana zakłada:

  • całkowitą bezbolesność podczas stosowania technik kinezyterapeutycznych;
  • funkcjonalne obciążenie powierzchni stawowych siłą grawitacji;
  • łączenie ruchu biernego - mobilizacyjnego w płaszczyźnie powierzchni stawowych, z czynnym - ruchem kątowym w tym samym stawie;
  • stosowanie docisku na końcu zakresu bezbolesnego ruchu;
  • wykonanie odpowiedniej liczby powtórzeń wyżej wymienionej procedury terapeutycznej;
  • polecenie "zadania domowego" dla pacjenta, polegającego na wykonywaniu indywidualnie dobranych ćwiczeń.

Metoda MC'KENZIE

To metoda fizjoterapeutyczna stworzona przez Robina McKenziego. Polega na diagnozowaniu i leczenie zespołów bólowych kręgosłupa i kończyn. Opiera się o znajomość wzorców bólowych oraz analizę zachowania się bólu, zarówno w szczegółowym wywiadzie jak i badaniu przedmiotowym. Autor metody opracował program postępowania leczniczego, w którym oprócz technik wykorzystywanych przez terapeutę, istotne znaczenie ma ruch pacjenta, ćwiczenia i autoterapia w domu. Dużą wagę przykłada się do edukacji i profilaktyki, które chronią kręgosłup przed kolejnymi urazami i przeciążeniami.